בית הכנסת על שם רש »י מברכת אתכם בברכת « ברוכים הבאים »!

העיר טרואה

העיר טרואה הינה הבירה ההיסטורית של מחוז שמפיין. היא מסוג הערים שעדיף לגלות ברגל, בקצב החשק והסקרנות של כל אחד ואחד.

בטיול ברובע ההיסטורי -המכונה בשם החיבה « הפקק » (של בקבוק שמפיין כמובן!), עקב צורתו במבט מהאוויר- חובבי ערים היסטוריות בוודאי יוקסמו: כנסיות גוטיות מוארות על ידי וטרג’ים היסטוריים, בתים בעלי קורות עץ עתיקות ובעלות צבעים מגוונים, בתים פרטיים מתקופת הרנסנס, אתרי מורשת תעשייתית משופצים, בית הכנסת על שם רש »י… כל התקופות וכל הסגנונות קיימים.

אבל בנוסף, טרואה זה גם – במרחק דקות ספורות מהמרכז ההיסטורי- מרכז חנויות מפעל (« סיילים ») הגדול ביותר באירופה, עם מחירים ללא תחרות על בגדי מותגים ושירותים נוספים להעסקת כל המשפחה. טרואה זה גם מוזיאונים מקוריים ובעלי שם, אוניברסיטאות בעלי תנופה אדירה, מסעדות במחירים שווים לכל נפש איפה ניתן ללגום שמפיין ממחוז אוב (Aube) שאתם עוד לא מכירים… עיר בתנועה מתמדת, אשר שבה נעים להיות כל השנה.

הקהילה היהודית בטרואה

Synagogue RACHI
5 rue Brunneval, 10000 Troyes

Tel. : 03 25 73 53 01

www.rachi-troyes.com

הקהילה היהודית, נוסדה על ידי יהודים יוצאי אלזס ולוראן, והיא מונה כיום כ- 150 משפחות. לרשותה עומד בית כנסת גדול ומרכז תרבות. כלל הקומפלקס הזה נמצא כעת בשיפוץ נרחב. התפילות מתקיימות לפי נוסח עדות המזרח. היום 80% מחברי הקהילה הינם יוצאי צפון-אפריקה, 10% יוצאי אזור אלזס-לוראן, ו- 10% ממזרח-אירופה.

בית הכנסת על שם « רש »י » שוכן ברובע בעל היסטוריה עשירה (המרכז ההיסטורי של טרואה) בסביבה אופיינית לאזור שמפיין, במבנה בעל קורות עץ מהמאה ה-16 אשר הובלטו בצורה יוצאת מן הכלל במסגרת עבודות שיפוץ נרחבות משנת 2011.

הקהילה היהודית של טרואה מציעה לאורחיה כמה ספרים על רש »י. העיתון « La Revue de Champagne » הוציא לאור מהדורה מיוחדת שמוקדשת לרש »י, וניתנת להורדה מאתר האינטרנט של הקהילה באנגלית. מרכז התרבות של הקהילה מפרסם ב- 2015 מחדש ספר שנכתב על ידי פרנס הקהילה לשעבר, מר הנרי קאהן: « טרואה ויהודיה ».

רש »י ופועלו

רבי שלמה יצחקי, הידוע יותר בשם כינויו רש »י, נולד בטרואה בשנת 1040.

רש »י קיבל השכלה תורנית ברמה הגבוהה ביותר במסגרת שהייתו בת כמה שנים בקהילות באזור רנניה (קהילות וורמס ומיינץ). לנסיעה זו הייתה השפעה מכרעת על התפתחות מסלולו הרוחני. בשובו לטרואה, הוא יסד בית מדרש שהיה לבעל שם בכל תפוצות ישראל. כבר בימי חייו, הוראתו התקבלה בכל ארצות אשכנז.

הפרשן הספרדי אבן-עזרא קרא לו « פרשנדתא », מילה ארמית שמשמעותה « הפרשן ב »ה » הידיעה של התורה », ותואר זה מזוהה אתו עד עצם היום הזה. הרב הראשי רנה סמואל סירט מסביר שרש »י היה הראשון לפתח שיטה פרשנית מודרנית שתכה גלים לאורך זמן בפרשנות הרבנית. מאז המצאת הדפוס, הטקסט של התנ »ך התפרסם לרוב בליווי פירושו של רש »י, עקב נחיצותו להבנת הכתוב.

חתניו ונכדיו המשיכו את מורשתו ויסדו את בית המדרש של ה »תוספות », על שם היותם ממשיכי דרכו אשר הוסיפו למפעלו הפרשני נדבך משלהם.

לכן, כפי שמציין הרב קלוד סולטן, נשיא לשעבר של « המכון האקדמי על שם רש »י », רש »י ממשיך להיות רלוונטי: הוא אפילו ממשיך להיות בין הרלוונטים ביותר של פרשני המקרא עד היום. מאז המאה ה- 12, הפירושים שלו חדרו אפילו בפרשנות הנוצרית. לדוגמה, ניקולאס דה ליר מצטט אותו פעמים רבות בפירושים שלו על המקרא. התחדשות הלימודים העבריים במאה ה-16 אפשרה את פרסומם ותרגומם ללטינית של כמה מפירושי רש »י.

רש »י השתמש בשפת ה »אויל » (שפה מקומית שמפיינית עתיקה, שהתגלגלה לצרפתית של היום). בזכותו, ניתן לתארך מילה של הצרפתית העכשווית. חשיבות הגישה לאושר התרבותי הזה לא תסולא בפז. ה »לעז »ים », או הערות מילוליות של רש »י, שהם מילים בשפת « אויל » כתובים באותיות עבריות כדי להקל על הבנת התלמידים, מהווים אוצר אמיתי של השפה הצרפתית המדוברת במאה ה-11.

לעומת זאת, רש »י איננו הממציא של הכתב הנושא את שמו: « כתב רש »י » הוא צורת כתיב שהמציאו המדפיסים במאה ה-14 כדי להקל על ההבחנה בין הטקסט המקראי לפירושים של רש »י.

כפי שציין הרב סירת, רבה הראשי של צרפת ביום הסרת הלוט של « המכון על שם רש »י », רש »י מסמל סוג של הוייה יהודית בצרפת: מעורה במתרחש בעירו, מחלק עצות לפונים אליו, יהודים כנוצרים, יוצא ונכנס בחצר אצילי האזור (רוזני שמפיין)… השו »תים שלו (« שאלות ותשובות », תשובותיו לשאלות תלמידיו) משקפים את החיים של הקהילה היהודית בימים ההם, ומהווים מקור היסטורי ממדרגה ראשונה על החיים באזור שמפיין במאה ה-11.

עד היום, לרש »י מקום של בכורה וכבוד בעולם היהודי, וכולם – החל מילדים בני חמש!- לומדים את פירושיו.

בית הכנסת ועבודות השיפוץ (סיור וירטואלי)

אתר האינטרנט www.rachi-troyes.com מציע כמה אפשרויות כדי להתרשם מהתקדמות עבודות השיפוץ בבית הכנסת היפהפה על שם רש »י מאז שנת 2011.

ראשית כל, בלשונית « Les travaux« , תוכלו להתרשם ממצב הביניים של הגגות והחצרות הפנימיים לפני, בזמן עבודות השיפוץ, וממצבם הנוכחי.

בנוסף, בהקלקה על הקישורית « virtual Tour« , תוכלו לסייר באופן וירטואלי באותם המקומות, מה שייתן לכם מבט מקסים על העבודות עצמן, והתוכניות הנוכחיות.

בין שאר הפרויקטים, מרכז התרבות על שם רש »י מתכוון לשחזר בית הכנסת הימי-ביניימי ובית המדרש של רש »י בטרואה. בעקבות שחזורים אלה, כל מבקר יוכל להתרשם בצורה טובה יותר מחיי היומיום של רש »י, ומהדרך שבה הוא קבע את פירושיו על התנ »ך והתלמוד.

לבסוף, כל מבקר יכול להשתתף במימון השחזורים האלה בהקלקה על הלשונית « faire un don » שתביא אותו לדף ההתרמה לטובת מרכז התרבות על שם רש »י, וכך הוא יוכל ליטול חלק בשחזור בית הכנסת ובית מדרשו של רש »י.

בעקבות רש »י

תיאור הסיור: אם תעקבו לאחר המסלול שאנו מציעים לך, תוכלו לדרוך בכמה מהרחובות בהם דרך גם רש »י (מפה אינטראקטיבית: « בעקבות רש »י »):

bouchon_de_champagne

 • Institut Universitaire Européen Rachi מכון מחקר אירופאי אוניברסיטאי על שם רש »י
 • Rue de la synagogue רח’ בית הכנסת
 • Immeuble du « Mortier d’Or » – בניין « עלי הזהב »
 • Ruelle des chats – סמטת החתולים
 • Maison du Moïse et rues piétonnes – בניין ה »משה » והמדרחוב
 • Place Alexandre Israël – כיכר אלקסנדר ישראל
 • Hôtel de ville – בית העירייה
 • Horloge solaire et écriture du nom de D.ieu tétagramme, Chapelle de l’ancienne pharmacie de l’Hôtel D.ieu – שעון שמש כולל כיתוב עם שם ה’ בעל 4 אותיות , כנסיית בית המרקחת הישן של בית החולים הישן « הוטל דיאה »
 • Ancien quartier Juif, « époque du Moyen-Age » – רובע היהודי הישן מימי הביניים
 • Rue Saint-Frobert où était situé le «Beth Hamidrach» de Rachi – רח’ סנט פרוברט איפה היה ממוקם בית מדרשו של רש »י.
 • Rue du Paon où habitait Rachi – רח’ פאן (הטווס) אפיה שגר רש »י
 • Musée d’Art moderne, Pierre et Denise LEVY – מוזיאון האומנות העכשווית על שם פייר ודניז לוי
 • Mémorial Rachi « Boule » de Raymond Moretti, devant le Théâtre de Champagne – אנדרטת רש »י, « כדור » של ריימונד מורטי, מול תיאטרון « שמפיין »
 • l’Esplanade Rachi à la médiathèque, situé sur l’ancien cimetière juif – רחבת « רש »י » במדיה-טק, במקום אשר שכם בעבר בית הקברות היהודי הישן.

אורך משוער של המסלול: 90 דק’

למידע נוסף על העיר:
Office de Tourisme de Troyes
16 rue Aristide Briand

10000 Troyes
08 92 22 46 09
www.tourisme-troyes.com